Sfinţirea picturii bisericii Parohiei Frenciugi-Drăguşeni

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 17, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Preasfințitul Părinte Calinic Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit duminică, 15 septembrie 2019, Sfânta Liturghie în Parohia Frenciugi-Drăguşeni, Protopopiatul 3 Iaşi, judeţul Iaşi. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a sfinţit pictura Bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, în prezenţa a peste o mie de credincioşi. După cum ne-a relatat preotul paroh Ionuț Alexandru Figher, ierarhul de la Iaşi a fost întâmpinat de soborul slujitorilor şi de oamenii veniţi la acest moment de sărbătoare din toate satele comunei. „PS Calinic Botoşăneanul a scos în evidenţă frumuseţea picturii bisericii noastre, ce se aseamănă cu cea de la Mănăstirea Putna. Aceasta deoarece pictorul Gelu Marian, care a lucrat la pictarea locaşului de închinăciune, este ucenicul fraţilor Moroşanu. Pentru parohia noastră, momentul sfinţirii picturii a fost unul de bucurie şi de împlinire. Cu acest prilej, s-a desăvârşit toată osteneala depusă până în prezent. A fost o zi deosebită, pentru că fiecare dintre noi a primit binecuvântare de la Dumnezeu pentru jertfa depusă”, s-a exprimat preotul paroh Ionuț Alexandru Figher, care a primit din partea Centrului eparhial Iaşi distincţia de iconom stavrofor. Cu prilejul sfinţirii, biserica din Frenciugi a primit al doilea hram: Acoperământul Maicii Domnului. Acesta este darul pe care Înaltpreaafinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, l-a făcut enoriaşilor din Frenciugi pentru evlavia pe care o au faţă de Maica Domnului. Piatra de temelie a Bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” a fost pusă în anul 1999 de către PS Calinic Botoşăneanul, în timpul preotului Ioan Răzvan Scurtu. În luna mai a anului 2010, Preasfinţia Sa l-a hirotonit întru preot pe actualul paroh, părintele Ionuț Alexandru Figher, oficiind şi prima Sfântă Liturghie în noua biserică. Lucrările de pictură au început în 2014 şi s-au finalizat în luna august a acestui an, cu sprijinul credincioşilor din Parohia Frenciugi şi al fiilor satului plecaţi în străinătate. „Bunul Dumnezeu a rânduit ca PS Calinic Botoşăneanul, care a pus piatra de temelie, să vină să desăvârşească şi lucrările la sfântul locaş”, a mai adăugat preotul paroh Ionuț Alexandru Figher. În perioada următoare, în Parohia Frenciugi vor începe lucrările de construcţie la aşezământul social-filantropic.